Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.

Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia ciekawych, oryginalnych działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka, zachęcająca do czytania wszystkich - od przedszkolaka do emeryta. Są to najważniejsze cele przyświecające akcji Nocy Bibliotek.

 Tegoroczne hasło akcji to „CZYTANIE PORUSZA”!  Czytanie jest naszym wyborem, ponieważ ludzie czytają to co chcą, co lubią i co ich interesuje. Warto zachęcać do czytania od najmłodszych lat. Dlatego postanowiliśmy zorganizować w ramach Nocy Bibliotek przedstawienie pt. ,,Balladyna na wesoło" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta I Starego w Ostrowie Lubelskim. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt. ,,Bajki robotów Stanisława Lema  inaczej."

Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, ponieważ prace literackie były niezwykle ciekawe i oryginalne.

I miejsce zdobył: Mikołaj Skwarzec

II miejsce: Marek Werduch i Bartłomiej Bliźniuk

III miejsce: Szymon Trubalski i Daria Dawidek 

Wyróżnienia otrzymali: Kasjana Lato i Oliwier Romańczuk.

 

Ciekawym pomysłem „Nocy Bibliotek” był konkurs znajomości twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Udział wzięli uczniowie z klas: IV, V i VI S.P. w Ostrowie Lubelskim, którzy rywalizowali w grupach 4- osobowych. Walka była bardzo zacięta. Uczniowie wykazali się skrupulatną znajomością wierszy w/w poetów.

I miejsce zajęła klasa V w składzie: Marika Kapciak, Karolina Markiewicz, Angelika Haraszczuk i Wiktoria Suchorab.

II miejsce: klasa IV w składzie: Katarzyna Mileszczyk, Magdalena Sidor, Nikola Słomka i Wiktoria Kasperczuk.

III miejsce klasa VI w składzie: Kasjana Lato, Julka Szczepańska, Daria Dawidek i gościnnie Ola Gajosz z Gimnazjum w Ostrowie Lubelskim.

Dopełnieniem atrakcyjności Nocy Bibliotek była ,,Tajemnica skrzyni” – gdzie po wylosowaniu rekwizytu należało podać tytuł i autora książki z którą kojarzy się wylosowany przedmiot.

Za zaangażowanie, pomoc i przygotowanie uczniów podziękowania kierujemy do pani Beaty Czapskiej.

Dziękujemy także panu Jakubowi Kuberze za nagłośnienie i przygotowanie muzyki do „Balladyny na wesoło”.

Nagrody ufundowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

To był naprawdę niesamowity, pełen wrażeń wieczór.