DECYZJĄ SEJMU ROK 2021 W POLSCE BĘDZIE ROKIEM…

Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.

Cypriana Kamila Norwida, wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin.

Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów . W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.

Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, głęboko związanego z losem pokolenia wojennego, W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin.

Z tej okazji biblioteka ogłasza kolejny konkurs czytelniczy ,,Z jakiej książki pochodzi cytat?”.

Poprawne odpowiedzi należy przesłać na adres e-meil Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,

temat: Konkurs do dnia 20 marca 2021 r. podając autora oraz tytuł książki z której pochodzi cytat. Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu pod który będziemy się kontaktować w sprawie wygranej.

,,Z jakiej książki pochodzi cytat?”

Cytat 1:

,,Wreszcie, po wielu latach, popadłszy w nową obsesję, zaczął skupować całymi workami cement. Utoczył z niego ogromną kulę, a gdy stwardniała, wywiózł ją w niewiadomym kierunku. Opowiadano, jakoby wynajął się na stróża przy opuszczonej kopalni i w jej szyb stracił pewnej nocy ogromny kloc betonowy, a potem do końca swych dni krążył po okolicy i nie było takiego śmiecia którego nie zbierałby(…)Trudno uwierzyć, aby przez całe lata nosił jeszcze w sercu urazę do elektroprzyjaciela, któremu tak wiele zawdzięczał”

Cytat 2:

,,Bohater: Boże! Żeby tylko pani mnie zrozumiała. To wszystko jest takie proste. Zabiorę pani kilka minut i odejdę, ale mam obowiązek coś pani powiedzieć, a pani ma obowiązek mnie wysłuchać . Chcę powiedzieć, że to dobrze, że pani jest. Że pani jest na tym naszym świecie, taka właśnie, ze ma pani osiemnaście lat, i takie oczy, usta włosy i że pani się uśmiecha. Tak powinno być. Młoda z czystą, jasną twarzą, z oczyma, które nie widziały … nie widziały. Chcę tylko jedno powiedzieć: nie czuję do pani nienawiści i życzę szczęścia”

Cytat 3:

,, … I stojąc tak w szeleście szklanym, czuję jak ląd odpływa w poszum.
Odejdą wszyscy ukochani, po jednym wszyscy – krzyże niosąc,
a jeszcze innych deszcz oddali, a jeszcze inni w mroku zginą,
staną za szkłem, co jak ze stali , i nie doznani miną miną.”

Cytat 4:

,,Nad Kapuletich i Montekich domem,
Spłukane deszczem, poruszone gromem,
Łagodne oko błękitu.

Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów,
Na rozwalone bramy do ogrodów —
I gwiazdę zrzuca ze szczytu;

Cyprysy mówią, że to dla Julietty,
Że dla Romea — ta łza znad planety
Spada… i groby przecieka;

A ludzie mówią, i mówią uczenie,
Że to nie łzy są, ale że kamienie,
I — że nikt na nie… nie czeka!"

Do wygrania nagrody niespodzianki!